Trasa najdłuższej w Polsce pielgrzymki pieszej na Jasną Górę:

Pustkowo – Częstochowa 643,6 km

Świnoujście – Częstochowa 633,7 km

Szczecin – Częstochowa 523,5 km

Podane poniżej kilometry są potwierdzone poprzez aplikację Relive poprzez którą dwukrotnie analizowaliśmy naszą trasę mierząc jej kilometry.

Trasa pielgrzymki bez szczegółów:

25.07

Pustkowo

25.07

Pobierowo

25.07

Łukęcin

25.07

Radawka

25.07

Wrzosowo

25.07 – 26.07 (Grupa I)

Kamień Pomorski

26.07 (Grupa I)

Jarszewo

26.07 (Grupa I)

Dusin

26.07 (Grupa I)

Sibin

26.07 (Grupa I)

Laska

26.07 (Grupa II)

Świnoujście

26.07 (Grupa II)

Międzyzdroje

26.07 (Grupa II)

Woliński Park Narodowy

26.07 (Grupa II)

Ładzin

26.07 – 27.07

Wolin

27.07

Ługi

27.07

Żarnowo

27.07

Zielonczyn

27.07

Stepniczka

27.07 – 28.07

Stepnica

Szczegółowa trasa pielgrzymki:

25.07

Start Pielgrzymki

Pielgrzymka wyrusza spod Bałtyckiego Krzyża Nadzei w Pustkowie, około godziny 9:15, skąd następnie ulicami Nadmorską, Bałtycką i Słoneczną dociera do krawędzi miejscowości. Stamtąd drogą pielgrzymi docierają do Pobierowa.

25.07

Pobierowo

Pobierowo wita pielgrzymkę jako pierwsza miejscowość na trasie. Pielgrzymi poruszają się ulicami Grunwaldzką, Jana z Kolna, Wojska Polskiego, Południową, Pomorską, Sportową, Zgody, Szczecińską, Moniuszki, Frontową i Mickiewicza. Idąc ulicą Południową odbijają też na chwilę na odpoczynek w parafii pw. Najświętszego Odkupiciela. Z Pobierowa pielgrzymka rusza w stronę Łukęcina.

25.07

Łukęcin

W Łukęcinie, w parafii NMP Królowej Polski pielgrzymi zatrzymują się nieco dłużej, mniej więcej między 11:45 a 13:30. W tym miejscu pokrzepiają zarówno duszę (dzięki uczestnictwu w mszy świętej) jak i ciało (po mszy jest czas na obiad). Po obiedzie czas ruszyć w kierunku Radawki i Wrzosowa.

25.07

Wrzosowo

Kolejnym przystankiem na trasie jest miejscowość Wrzosowo do której z Łukęcina pielgrzymi docierają przez Radawkę. Tutaj czeka ich kolejna chwila wytchnienia, ostatnia już przed celem tego dnia – Kamieniem Pomorskim

25.07

Kamień Pomorski

Kamień Pomorski to cel pierwszego dnia pielgrzymki. Tutaj pielgrzymi podziękują Bogu za udany dzień marszu w Konkatedrze św. Jana Chrzciciela a następnie udadzą się na nocny spoczynek. Czasami będzie to w domach życzliwych ludzi, a czasami na jakimś zorganizowanym noclegu zbiorowym, ale rano wszyscy zregenerowani wyruszą z powrotem na pielgrzymi szlak. Do Kamienia Pomorskiego pielgrzymi docierają około godziny 18:00.

Grupa I

Kamień Pomorski

Pierwsza grupa pielgrzymki rozpoczyna ten dzień w Kamieniu Pomorskim. Rozpoczynają od zbiórki w Kontkatedrze św. Jana Chrzciciela na mszy świętej. Po mszy chwila na przygotowanie do drogi i pielgrzymka rusza ulicami Mickiewicza, Chrobrego, 5 marca. Po wyjściu z Kamienia Pomorskiego pielgrzymi skierują się na Jarszewo.

Grupa II

Świnoujście

Druga grupa pielgrzymów wyrusza z Świnoujścia. Pielgrzymkę zaczynają w pewnym sensie dzień wcześniej, ponieważ duża część z nich bierze udział w Apelu Jasnogórskim przed pielgrzymką odbywającym się na plaży. Oficjalnie rozpoczynają jednak od mszy świętej w Sanktuarium Chrystusa Króla, na której od lat panuje tradycja specjalnego błogosławieństwa dla pielgrzymów. Po mszy pielgrzymi wyruszą ulicami Marynarzy i Wybrzeżem Władysława IV do promu, który przewiezie ich na ulicę Dworcową skąd ruszą Barlickiego i zejdą na ścieżki w obrębie Warszowa.

Grupa I

Jarszewo

Pierwszym przystankiem na trasie grupy pierwszej jest miejscowość Jarszewo gdzie pielgrzymi powinni się pojawić około 10:45. Stąd pielgrzymi wyruszą w kierunku miejscowości Dusin.

Grupa II

Międzyzdroje

Około godziny 12:00 grupa II zjawia się na pół godzinnym odpoczynku w Międzyzdrojach w parafii św. Piotra Apostoła. Stąd wyruszą, przez Woliński Park Narodowy, do Ładzina.

Grupa I

Dusin

Kolejny przystanek na drodze grupy I to Dusin. Powinni się tam pojawić około 12:10. Z Dusina grupa rusza do miejscowości Sibin.

Grupa II

Woliński Park Narodowy

Chociaż nie jest to przystanek to jest to miejsce w którym grupa II spędza tego dnia sporo czasu. Po drogach w Wolińskim Parku Narodowym grupa zmierza do Ładzina. Dość nietypową atrakcją dla pielgrzymów w tym miejscu jest mijana Zagroda Żubrów.

Grupa I

Sibin

W miejscowości Sibin grupa I ma kolejną chwilę wytchnienia. Powinni się tam znaleźć około godziny 13.15, następnie wyruszyć do miejscowości Laska.

Grupa II

Ładzin

Grupa druga w Ładzinie pojawia się około 14:45. Tutaj muszą porządnie odpocząć bo kolejny postój mają dopiero u celu, w Wolinie.

Grupa I

Laska

Miejscowość Laska to ostatni postój dla grupy I. Powinni pojawić się tu około godziny 14:40 i po odpoczynku ruszyć już prosto do Wolina.

Obie grupy

Wolin

Wolin – cel drogi dla obu grup. Obie z nich docierają do parafii św. Mikołaja Biskupa, skąd przechodzą kawałek dalej, do budynku straży pożarnej, gdzie od lat przygotowaną mają kolację, a rano kolejnego dnia śniadanie. Jest to też pierwsza miejscowość w której praktycznie od zawsze funkcjonuje nocleg zbiorowy w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym. Oczywiście kwestie noclegowe mogą się zmieniać każdego roku.

27.07

Wolin

Z Wolina obie grupy z poprzedniego dnia wychodzą połączone. Najpierw dzień rozpoczyna się od mszy w parafii św. Mikołaja Biskupa, następnie około godziny 9:00 grupa rusza w kierunku miejscowości Łąka (wzdłuż drogi wojewódzkiej 111, na której dzisiaj spędzą cały dzień)

27.07

Łąka

Do miejscowości Łąka pielgrzymi powinni dotrzeć około 12:00, a wyjść z niej około 14:00. W tym czasie jest tu pyszny obiad, oraz chwila na odpoczynek przed wyruszeniem w dalszą drogę.

27.07

Żarnowo

W Żarnowie pielgrzymi powinni pojawić się około 14:30.

27.07

Zielonczyn i Stepniczka

Kolejnymi punktami na trasie są Zielonczyn i Stepniczka. Oba to miejscowości znajdujące się na DW 111. Wciąż podążając wzdłuż tej drogi pielgrzymi idą do samej Stepnicy.

27.07

Stepnica

Stepnica to kolejna miejscowość noclegowa na trasie Szczecińskiej. Planowo pielgrzymi docierają tu około 16:15.

28.07

Stepnica

Ze Stepnicy grupa wyrusza bardzo wczesnym rankiem. Rusza już około 5:30, a wcześniej zaczyna jeszcze dzień mszą świętą. Ruszają w kierunku miejscowości Kąty.

28.07

Kąty

Do miejscowości Kąty pielgrzymi powinni dotrzeć około 8:40. Dalej ruszą w kierunku Modrzewia.

28.07

Modrzewie

W Modrzewiu pielgrzymi powinni pojawić się około 10:20. Stąd wyruszą w kierunku Rurzycy.

28.07

Rurzyca

Rurzyca to postój obiadowy na trasie tego dnia. Planowo pielgrzymi docierają tu o 13:45, a wyruszają około 15:00.

28.07

Kliniska Wielkie

Kliniska Wielkie znajdują się prawie „tabliczka w tabliczkę” za Rurzycą. Pielgrzymka przechodzi przez tą miejscowość około godziny 15:45, ulicą Szczecińską.

28.07

Pucice i Załom

Przez te dwie miejscowości pielgrzymka przechodzi ulicami Wiejską i Lubczyńską. Pielgrzymi powinni być w tych okolicach około 17:30.

28.07

Szczecin Dąbie

Około 19:00 pielgrzymi powinni znaleźć się w końcu w Szczecinie, chociaż do samego celu jeszcze kawał drogi przed nimi. W Dąbiu, dzielnicy Szczecina, pielgrzymka ma ostatni postój tego dnia. Porusza się po nim ulicami Goleniowską, Racławicką, Nurkową, Gryfińską, Wiosenną i Łubinową.

28.07

Szczecin

Po wielu trudach pielgrzymi dochodzą w końcu na osiedle Słoneczne, do Sanktuarium Pani Fatimskiej. Docierają tam około 19:35 czyli po ponad 11 godzinach drogi. W tym miejscu zostaną rozlokowani w domach ludzi chętnych przyjąć pielgrzymów i stąd rano wyruszą do Stargardu.

29.07

Szczecin

W Szczecinie, w parafii do której wczoraj pielgrzymka dotarła, ma dziś miejsce oficjalne rozpoczęcie pielgrzymki w postaci mszy świętej prowadzonej przez księdza biskupa (czasem arcybiskupa, czasem któregoś z biskupów pomocniczych lub seniorów). Po mszy, planowo między 8:30 a 8:45, pielgrzymka rusza ulicami Łubinową, Handlową, Rondem Ronalda Reagana, i Dąbską do ścieżki rowerowej Kijewo – Płonia, a dalej ul. Trzcinową, Karola Balińskiego, Uczniowską, Przyszłości, i Szosą Stargardzką (około 10:00).

29.07

Niedźwiedź

Niedźwiedź to wieś położona na trasie pielgrzymki. Kawałek przed nią, w lesie, pielgrzymi mają zasłużony odpoczynek. Stąd wyruszą ok godziny 12:00 do Kobylanki.

29.07

Kobylanka

W Kobylance pielgrzymów od wielu lat czeka obiad przygotowany na terenie parafii św. Antoniego. Jest dosyć nietypowy jak na warunki pielgrzymki ponieważ jest on zorganizowany przez ogół mieszkańców miejscowości ale w jednym miejscu. Wbrew pozorom jest to rzadki schemat na trasie Szczecińskiej i zawsze powoduje że obiad w Kobylance jest jednym z radośniejszych postojów na trasie. Przerwa w Kobylance trwa mniej więcej od 12:40 do 15:00.

29.07

Zieleniewo

Zieleniewo jest ostatnim charakterystycznym punktem na trasie tego dnia. Pielgrzymi trafiają tam około 15:30.

29.07

Stargard

Stargard to pierwsza miejscowość noclegowa za Szczecinem. Miejscowość duża, ale pielgrzymi zatrzymują się w parafii Miłosierdzia Bożego do której docierają ulicami Szczecińską i Ułanów Jazłowieckich. Oczywiście nikt nie broni mieszkańcom innych parafii przygarnąć do siebie pielgrzymów na noc ale to stąd rano wyruszą oni w dalszą drogę.

30.07

Stargard

W Stargardzie pielgrzymi zbierają się w parafii Miłosierdzia Bożego przy ulicy Ułanów Jazłowieckich. Stamtąd po mszy świętej wyruszają ulicami Szczecińską, gen. Józefa Bema, Różaną, Niepodległości i Kresowian do wyjścia z miasta. Kierować się będą do Witkowa.

30.07

Witkowo

Witkowo, a właściwie Witkowo I to miejscowość typowo rolnicza (zapewne z powodu ogromnych zakładów Agrofirmy). Tutaj przy parafii Zwiastowania Pańskiego pielgrzymi zatrzymują się na porządne śniadanie. Dzieje się to około 10:15, później grupa rusza w kierunku Krępcewa.

30.07

Rzeplino

W Rzeplinie pielgrzymów czeka dłuższy postój, w sam raz na obiad. Powinni tu być pomiędzy 12:45 a 14:05. Przerwę spędzają przy parafii MB Różańcowej

30.07

Piasecznik

W tej miejscowości grupa powinna się znaleźć ok godziny 17:20. Stąd już prosta droga do Choszczna.

30.07

Bonin

Bonin to miejscowość już bardzo blisko Choszczna ale jeszcze pielgrzymi dostają tu chwilkę postoju. W końcu wszyscy chcą być w stanie do tego Choszczna dojść 🙂

30.07

Choszczno

Kolejny nocleg na trasie Szczecińskiej. Dawniej, gdy pielgrzymka miała jeszcze 4 grupy, jedna z nich ruszała z Myśliborza i w Choszcznie właśnie dołączała do reszty. Pielgrzymi powinni się tu znaleźć około 18:45. Pielgrzymka kończy dzień w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Choszczno jest wyjątkowym noclegiem, ponieważ grupa wyrusza z innej parafii niż ta do której wchodzi.

31.07

Choszczno

Choszczno jest noclegiem o tyle szczególnym, że oficjalny start pielgrzymów nie odbywa się z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy do której dzień wcześniej dotarli pielgrzymi. To znaczy, rusza stamtąd pewna grupa pielgrzymów, ale tylko ta która ma tam bliżej niż do parafii św. Jadwigi Królowej. Mogą oni tam zostawić bagaże a potem ruszają grupą do wspomnianej parafii aby tam razem z resztą pielgrzymów rozpocząć dzień mszą świętą i wyruszyć około 8:30 w kierunku Bierzwnika. Grupa idąca między parafiami wyrusza ok. 6:40.

31.07

Raduń

W Raduniu, na skrzyżowaniu koło kościoła znajduje się spory skwer z kapliczką. Po przywitaniu Jezusa w kościele ok 9:50 pielgrzymi rozkładają się właśnie na tym skwerze na popas. Po zregenerowaniu sił, około 11:30, ruszają dalej do Kaszewa.

31.07

Kaszewo

Kolejna miejscowość, kolejne kilometry mniej do celu.

31.07

Zieleniewo

Bardzo charakterystyczny postój na trasie Szczecińskiej. Poza faktem że pielgrzymi jedzą tu obiad, a więc i przerwa jest dłuższa (planowo od ok. 12:00 do 14:30), nie pisaną tradycją stało się tu rozgrywanie przez chętnych meczu siatkówki na boisku obok postoju.

31.07

Płoszkowo

Płoszkowo to miejscowość już bardzo blisko Bierzwnika. Przechodząc przez nią pielgrzymi mogą już zacząć się cieszyć z bliskości celu 🙂

31.07

Bierzwnik

No i dotarli do noclegu 🙂 Dosłownie kilka metrów za tablicą z upragnioną nazwą miejscowości znajduje się parafia Matki Bożej Szkaplerznej. To tu dzisiaj pielgrzymi zakończą swój dzień. Ale nie tak zwyczajnie. Tego dnia wieczorne spotkanie zamienia się w tzw. Bierzwnik Party. Na scenie obok kościoła znajduje się „orkiestra” a na placyku obok odbywają się różne tańce. Całość kończy się o 21:00 Apelem Jasnogórskim, po którym wszyscy zmierzają już na spoczynek do miejscowej szkoły (w Bierzwniku od zawsze jedyną formą noclegu była zbiorówka w tym miejscu). Następnego dnia pielgrzymi wyruszą przez Dobiegniew do Drezdenka.

01.08

Bierzwnik

Dzień wyjścia z Bierzwnika też jest nieco wyjątkowy. Jak większośc dni na pielgrzymce rozpoczyna się od mszy świętej. Jednakże nie jest to zwykła msza. Jest to msza zwana prymicyjną, ponieważ można na niej otrzymać specjalne błogosławieństwo od tegorocznych neoprezbiterów z Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej. Bo mszy świętej pielgrzymi, ok 8:30, wyruszają w kierunku Jagliska.

01.08

Jaglisko

Jaglisko to pierwsza miejscowość na jaką trafiają pielgrzymi po wyjściu z Bierzwnika. Stąd pielgrzymi udadzą się do miejscowości Klasztorne

01.08

Klasztorne

Około godziny 09:50 pielgrzymi „zahaczają” o miejscowość Klasztorne. Jest to ostatnia miejscowość w województwie Zachodniopomorskim, a także w Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej.

01.08

Granica województw Zachodniopomorskiego i Lubuskiego

Pomiędzy miejscowościami Klasztorne i Dobiegniewem pielgrzymi wchodzą do 2 z 5 województw przez które przyjdzie im przejść. W województwie Lubuskim spędzą jedną noc.

01.08

Dobiegniew

Do Dobiegniewa pielgrzymi przychodzą około 11:15, i około 13:15, po przerwie obiadowej, ruszają dalej w kierunku Drezdenka. W Dobiegniewie pielgrzymi zatrzymują się w parafii Chrystusa Króla

01.08

Klesno

W okolicach miejscowości Klesno pielgrzymi mają wyjątkowy postój. Na krawędzi lasu, z dodatkowym wydarzeniem. Wydarzeniem tym są obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Pielgrzymi zawsze starają się znaleźć w tym miejscu około godziny W (czyli 17:00). Obchody mimo zmęczenia są tak uroczyste jak tylko pozwalają warunki pielgrzymkowe.

01.08

Drezdenko

Drezdenko to kolejny zasłużony nocleg dla pielgrzymów. Nocują tu w parafii Przemienienia Pańskiego. Charakterystyczną cechą tego noclegu jest wyjątkowy punkt medyczny. Przez lata tradycyjnie zamiast pielgrzymkowych medycznych (którzy dzięki temu mieli możliwość odpoczynku przez chociaż jeden wieczór) pielgrzymów leczyły lokalne pielęgniarki. W Drezdenku pielgrzymi powinni się pojawić około 18:35.

02.08

Drezdenko

Wypoczęci pielgrzymi zaczynają dzień od mszy świętej w Drezdenku. Po niej wyruszają, około 8:30, w kierunku Niegosława.

02.08

Niegosław i Marzenin

Pielgrzymi zmierzają przez miejscowości Niegosław i Marzenin. W pierwszej z nich odmeldowują się około 9:20, w kolejnej około 9:45. Są to ostatnie miejscowości jakie odwiedzają w województwie Lubuskim.

02.08

Wejście do Puszczy Noteckiej

Na krawędzi Marzenina znajduje się wejście do Puszczy Noteckiej, przy którym tworzą się dwie grupy (jak opisano na początku dnia). Trasa dla obu grup jest dalej wciąż taka sama, łącznie z przystankami. W Puszczy panuje też pewna niepisana tradycja. Ponieważ jest to przestrzeń w której porusza się bardzo mało samochodów a obie grupy się dość mocno „rozłażą”, porządkowi nie pełnią swoich funkcji. Zamiast tego ich kamizelki i lizaki przekazują chętnym dziewczynom (czemu? Nie wiem 🙂 Ale tak mówi tradycja) które na czas przejścia przez Puszczę mogą sprawdzić się w tej roli.

02.08

Granica województw Lubuskiego i Wielkopolskiego

Gdzieś w trakcie przejścia przez Puszczę Notecką pielgrzymi mijają granicę województw Lubuskiego i Wielkopolskiego, tym samym wkraczając do 3 z 5 województw które muszą przejść nim dojdą na Jasną Górę.

02.08

Obiad w centrum Puszczy

Gdzieś pośrodku Puszczy Noteckiej znajduje się skrzyżowanie z krzyżem upamiętniającym 30 lat przechodzenia tędy pielgrzymki. To właśnie przy tym krzyżu na pielgrzymów zawsze czeka obiad przygotowany przez Nadleśnictwo. Tutaj pątnicy mają dłuższą przerwę na zregenerowanie sił zanim wyruszą w dalszą drogę.

02.08

Leśniczówki „Gospódka” i „Pławisko”

Większość trasy tego dnia prowadzi przez Puszczę, ale po drodze do wyjścia pielgrzymi mijają dwie leśniczówki. Dzięki nim mogą ocenić jak daleko mają jeszcze do celu. Przy pierwszej z nich powinni się znaleźć około 14:15.

02.08

Sieraków

Wreszcie przyszedł czas na nocleg. Około godziny 18:20 pielgrzymi przychodzą do Sierakowa. Tego dnia odpoczywać im przyjdzie w parafii Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Z tego też miejsca kolejnego dnia wyruszą dalej.

03.08

Sieraków

Pielgrzymi jak zwykle rozpoczynają dzień od mszy świętej (nie dużo jest wyjątków od tej reguły). Około godziny 8:15 ruszają już oni jednak w trasę, w kierunku Ryżyna.

03.08

Ryżyn

Pierwszą miejscowością od wyjścia z Sierakowa jest Ryżyn. Zaraz za tą miejscowością pielgrzymi schodzą z mocno uczęszczanej drogi na zdecydowanie mniej używaną, chociaż wciąż utwardzoną. W Ryżynie grupa powinna się znaleźć około 9:30.

03.08

Białcz

W Białczu pielgrzymi powinni znaleźć się około 10:20. Stamtąd skierują się na miejscowość Łężeczki.

03.08

Łężeczki

Około 10:30 grupa powinna znaleźć się w miejscowości Łężeczki. Na końcu tej miejscowości znajduje się bardzo charakterystyczny postój, na parkingu punktu widokowego. Co prawda nim się do niego dojdzie trzeba wspiąć się na spore wzniesienie ale za to miejsce do wypoczynku jest świetne.

03.08

Białokosz

Kolejną miejscowością na trasie jest Białokosz. Pielgrzymi powinni się tu pojawić około 12:20

03.08

Białokoszyce

Po drodze do Pniew znajduje się jeszcze jeden wart uwagi punkt. Kiedy jeszcze pielgrzymka składała się z więcej niż jednej grupy w tym miejscu grupa Ottona jadła obiad, podczas gdy grupa Jakuba robiła to u sióstr Urszulanek w Pniewach. W tej chwili tutaj nie ma już nawet postoju, ale warto zwrócić uwagę na ten piękny obiekt sakralny.

03.08

Pniewy

W Pniewach pielgrzymi zatrzymują się na obiad u sióstr Urszulanek. Można powiedzieć że jest to postój „All Inclusive”. Siostry dają pielgrzymom jedzenie (nawet do wyboru), schronienie przed słońcem jakimikolwiek warunkami atmosferycznymi, komfortowe łazienki (a to wcale nie takie częste na pielgrzymce pieszej 🙂 ) a nawet opiekę medyczną, często taką której pielgrzymkowi medyczni zwyczajnie nie są w stanie zapewnić. Po takim cudownym odpoczynku nic tylko ruszać dalej w drogę 🙂 W Pniewach pielgrzymi spędzają czas od ok. 13:30 do ok. 15:45.

03.08

Jakubowo

Jakubowo do wioska do której pielgrzymi wchodzą po wyjściu z Pniew i przejściu przez drogę krajową numer 92. Powinni się tam znaleźć około 16:00.

03.08

Duszniki

Dawniej jedna z dwóch miejscowości noclegowych tego dnia. Grupa św. Ottona nocowała wcześniej w miejscowości Brody. Od czasu połączenia grup jednak wszyscy nocują w Dusznikach. W tym miejscu trzeba uważać i, jeśli czujemy się niepewnie co do naszych sił, nie sugerować się tabliczką początku miejscowości. Miejscowość jest długa a kościół znajduje się na samym jej końcu. Ale to już tu pielgrzymi udadzą się na zasłużony nocny spoczynek. U celu powinni się oni znaleźć ok. 19:30.

04.08

Duszniki

Standardowo po porannej mszy grupa wyrusza około 8:15 – 8:30 do miejscowości Sędziny.

04.08

Sędziny

W tym miejscu pielgrzymka powinna przechodzić około 9:40.

04.08

Wiadukt nad A2

Niby zwykły wiadukt, a jednak miejsce na które wielu pielgrzymów wkracza z ogromną dumą. Od tego miejsca bowiem mają już bliżej do Częstochowy niż dalej. Dla tych pielgrzymów którzy wyruszyli z Pustkowa w tym miejscu znajduje się połowa długości trasy pielgrzymki.

04.08

Buk

Największa miejscowość na trasie pielgrzymki z tego dnia, jednakże nie ma tam postoju. Znajduje się ona tuż przed postojem obiadowym dlatego nie opłaca się robić kolejnego. Dlatego też przez Buk pielgrzymi jedynie przechodzą ze śpiewem na ustach. Przejście to odbywa się około 11:50.

04.08

Dobieżyn

Znajdujący się zaraz po drugiej stronie torów kolejowych od Buku Dobieżyn jest wsią, w której zawsze sam sołtys zajmuje się organizacją obiadu dla pielgrzymów. A dokładnie to zbiera chętnych którzy chcą się zająć pielgrzymami i gdy pielgrzymi przechodzą wzdłuż Dobieżyna do siedziby OSP (gdzie jest później zbiórka) osobiście wysyła ich do domów w których czekają na nich gotowi gospodarze. W Dobieżynie pielgrzymi spędzają czas od ok. 12:25 do ok. 15:00.

04.08

Tomiczki

Kolejną mijaną miejscowością są Tomiczki gdzie pielgrzymi znajdują się około 15:30.

04.08

Rybojedzko

Kolejna miejscowość po drodze. Tutaj pielgrzymi powinni być około 16:30.

04.08

Stęszew

I kolejny zasłużony nocleg. Do Stęszewa pielgrzymi docierają około 18:20. Charakterystyczne jest to, że rozesłanie na noclegi odbywa się na rynku, nie w kościele. Kolejną charakterystyczną cechą tego noclegu jest brak nabożeństwa wieczornego. Zamiast niego przez lata odbywał się tutaj mecz piłki nożnej „Czarni kontra Pomarańczowi” w którym księża i klerycy stawali na przeciw porządkowym pielgrzymkowym. Przyszłość tego zwyczaju nie jest pewna ze względu na co roku spadającą liczebność zarówno jednej jak i drugiej z tych grup.

05.08

Stęszew

Tradycyjnie pielgrzymi zaczynają dzień od mszy świętej, tutaj w parafii Trójcy Świętej. Potem około godziny 8:15 – 8:30 wyruszają w drogę.

05.08

Będlewo

Po wyjściu z Stęszewa pielgrzymi dość długo idą polnymi drogami. Na końcu tych ścieżek czeka ich Będlewo, pierwsza miejscowość do jakiej dzisiaj trafią. Planowo będą tam o 9:40.

05.08

Bolesławiec

Około 10:50 pielgrzymi trafią do Bolesławca.

05.08

Pecna

Po kolejnej dawce polnych/leśnych dróg, około 12:05 pielgrzymów można spodziewać się Pecnej.

05.08

Brodnica

Około 14:40 czas na obiad w Brodnicy. Rozejście na obiad a potem zbiórka następuje przy kościele św. Katarzyny.

05.08

Psarskie

W Psarskim grupa wychodzi już na ostatnią prostą do Śremu. Powinna tu być około 17:50.

05.08

Śrem

Około 19:00 kolejny dzień marszu się kończy. Jedna z największych parafii w Polsce, parafia Najświętszego Serca Jezusa w Śremie wita pielgrzymów w swoich progach. Po przejściu jednego z dłuższych kilometrowo odcinków na trasie pielgrzymi mogą liczyć tutaj na porządny odpoczynek.

06.08

Śrem

W Śremie jak zwykle pielgrzymi zaczynają dzień od mszy świętej. Następnie około 8:30 – 8:45 wychodzą na trasę.

06.08

Borgowo

Około 9:40 pielgrzymi przechodzą przez Borgowo – małą miejscowość na połudiowy – wschód od Śremu.

06.08

Wieszczyczyn

Około 10:40 pielgrzymka poruszać się będzie w okolicach Wieszczyczyna.

06.08

Błażejewo

W Błażejewie pielgrzymi znajdą się około 12:40.

06.08

Ługi

Przez miejscowość Ługi pielgrzymi przechodzą około 14:45.

06.08

Jeżewo

W Jeżewie z kolei powinni być oni około 16:00.

06.08

Borek Wielkopolski

Do Borku Wielkopolskiego pielgrzymi wchodzą około 17:50. Tu odpoczną przez noc i następnego dnia ruszą z nowymi siłami.

07.08

Borek Wielkopolski

Z Borku Wielkopolskiego grupa wychodzi standardowo po mszy świętej, około 8:20.

07.08

Głoginin

W Głogininie można pielgrzymów spotkać około 9:50.

07.08

Borzęciczki

W Bożęcziczkach pielgrzymi meldować się będą około 10:20.

07.08

Koźmin

Kolejny na trasie jest Koźmin. Grupa znajdzie się tu około 12:10.

07.08

Wolenice

W Wolenicach pielgrzymów spotkać można będzie około 15:45.

07.08

Krotoszyn

Na nocleg w Krotoszynie pielgrzymi docierają około 17:45.

© Tomasz Burzyński 2023