Pielgrzymkowa lista mody

W tym dziale znajdziesz informacje o ubraniu które przyda się na pielgrzymim szlaku…

1.     Od głowy zaczynając:

– Kapelusz / czapka / chustka – koniecznie w jasnym kolorze! Gołe głowy niemile widziane. Przy 40 – stopniowym upale grozi utrata przytomności oraz włosów : ) Chyba, że chcemy na kolacje usmażyć sobie na głowie jajecznicę, wtedy rekomendujemy nakrycia czarne, brązowe bądź granatowe : )

 2.     T-shirt też ważna rzecz:

– Koszulka z krótkim rękawem – w przypadku dni asfaltowych jasna, na puszczę i deszcze zalecany szary, brązowy i inne kolory pokrewne.

-W plecaku obowiązkowo bluza, koszula z długim rękawem lub letni polar – jak kto lubi. Zdecydowanie obowiązuje trend na zakryte ramiona.

3.     Idąc w dół:

– Zasadniczo polecamy spodnie. Długość najlepiej ¾ bądź szorty do kolan. Opcjonalnie długa spódnica – według uznania. Grunt, by było luźno i wygodnie, a w przypadku ‘pielgrzymek’, by odzienie nie rozbudzało szczególnie wyobraźni Braci : )

4.     Stopy – czyli sprzęt niezbędny pielgrzyma:

– Podstawa absolutna – skarpetki. W zależności, co kto lubi i… jaką opaleniznę chce przedstawić po powrocie z pielgrzymki : ) Bosa stopa w pielgrzymim bucie grozi otarciami, odparzeniami i niezliczoną ilością bąbli. Zaleca się noszenie dodatkowej pary w podręcznym plecaku. Przyjemność niewysłowiona założyć świeżą i suchą skarpetkę po tonącej w deszczu trasie : )

– Natomiast pielgrzymi but musi być rozchodzony i nie podlega to żadnej dyskusji. Panie Boże, uchroń tych, co pragną zaprezentować światu (a przynajmniej pątnikom, polskim ziemiom, gospodarzom i wreszcie Matce Boskiej Częstochowskiej – to ostatnie jest raczej wątpliwe, bo nie wróżymy takim egzemplarzom długiego żywota na szlaku) nowe obuwie. Konieczna jest gruba podeszwa. Z autopsji polecamy adidasy np. do joggingu lub sportowe sandały.

– OBOWIĄZUJE ABSOLUTNY ZAKAZ SZPILEK, KLAPEK, TENISÓWEK ORAZ SANDAŁKÓW NA CIEŃKICH PASKACH!!!

 5.     Oto jest deszcz, który dał nam Pan:

– Jeśli chodzi o modę chroniącą przed deszczem dominują peleryny przeciwdeszczowe, ale może być też płaszczyk foliowy, pałatka wojskowa, kurtka typu górsko – rowerowo – przeciwdeszczowego, tudzież z braku laku worek foliowy lub reklamówka, coby chociaż głowę ochronić.

6. Tobołki, tobołeczki i inne przyjemności:

– Ranking nie przewiduje toreb, torebek ani też torebeczek. Wygodny plecak, to jedyne rozwiązanie do przyjęcia. Postarajmy się jednak zapakować go tak, aby do jego podniesienia nie potrzebować pomocy dwóch braci dzielnie mordujących się na siłowniach przed okrągły rok : )

opr. Aleksandra Przybyła i Ewa Feret

© Tomasz Burzyński 2023