Lekarz radzi

W tym dziale znajdziesz porady dotyczące zdrowia i nie tylko…

 Buty

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na stan zdrowia nóg pielgrzyma są buty. Powinny być wygodne i najlepiej troszkę większe, aby opuchnięte po wielokilometrowej trasie stopy swobodnie się zmieściły. Nie mogą to być zupełnie nowe buty, ale sprawdzone i rozchodzone wcześniej, tak by mieć pewność, że już po kilku krokach nie zaczną obcierać czy uciskać. Warto przed pielgrzymką potrenować i zacząć chodzić po kilka/ kilkanaście kilometrów dziennie właśnie w butach, które mają być używane na pielgrzymce.

Jeśli chodzi o rodzaj obuwia –  to ilu pielgrzymów tyle opinii. Górskie, sportowe, sandały – każdy musi sam wypróbować i wybrać, co bedzie dla niego najwygodniejsze. Ważne, żeby buty spełnialy warunki opisane wcześniej.

Równie ważne co buty, są skarpety (obowiązkowo zakładane nawet do sandałów).  Powinny być z naturalnych materiałów – wełny, bawełny.  Najlepiej, żeby były bez szwów. Te ze szwami warto zakładać na lewą stronę, tak aby szwy były na zewnątrz. Niektórzy polecają zakładanie dwóch par skarpet – warto spróbować, jeśli zmieszczą się do butów.

Ubiór

Ubranie musi być zawsze dostosowane do pogody. Warto więc wziąć strój na upały oraz na deszcz i zimno.  Przy dobieraniu ubrania gdy jest gorąco – mniej wcale nie znaczy lepiej. Aby zapobiec poparzeniom słonecznym i odparzeniom wskazane jest zakładnie ubrań  przewiewnych, z naturalnych włókien, cienkich ale  zakrywających jak najwięcej.

Obowiązkowe jest nakrycie głowy – czapka, kapelusz, chustka, które będzie chronić  każdego pielgrzyma przed udarem słonecznym w czasie wielogodzinnej drogi w pełnym slońcu.

Plecak, który pielgrzym niesie ze sobą na trasie powinien być możliwie najlżejszy – warto sprawdzić czy wszystkie spakowane rzeczy naprawdę są potrzebne i przydatne w trakcie drogi. Najlepiej, żeby wszysko było spakowane do plecaka z szerokimi ramiączkami, aby zapobiec przeciążeniom i bólom pleców i ramion.

Choroby

Jeżeli któryś z pielgrzymów choruje przewlekle (np. choroby serca, astma, padaczka, cukrzyca, alergie), powinien przed pielgrzymką udać się do swojego lekarza i zasięgnąć rady co do postępowania podczas długotrwałego wysiłku i podczas upałów i czy trud pielgrzymowania nie będzie zbyt niebezpieczny dla  jego zdrowia i życia. Dobrze jest także, aby ktoś z otoczenia wiedział o chorobie i był zaznajomiony z postępowaniem w razie pogorszenia. Można także zgłosić się do Pielgrzymkowej Służby Zdrowia, aby osoby tam posługujące wiedziały co się dzieje i od czego zacząć kiedy zajdzie potrzeba udzielania pomocy.

Przed pielgrzymką i w jej trakcie nie należy odstawiać leków przyjmowanych na stałe. Najlepiej przed wyruszeniem w trasę skonsultować z lekarzem prowadzącym dawki leków i dostosować je do wzmożonego wysiłku jeśli jest taka konieczność. Należy zaopatrzyć się w zapas leków na planowany czas pielgrzymowania, ponieważ nie wszędzie będzie możliwość otrzymania recepty na brakujące preparaty.

Co ze sobą zabrać

  • Plaster z opatrunkiem, najlepiej taki do cięcia. Na pielgrzymce nie zdają egzaminu plastry „na odciski” czy „na pęcherze” – dobre są w domu, gdy po jednorazowym wyjściu w nowych butach „dorobimy się” pęcherzy i w kolejnych dniach chodzimy już w innych butach i oszczędzamy stopy. Taki plaster „na pęcherze” utrzymuje się kilka dni i nastęnego po jego przyklejeniu nie ma możliwości sprawdzenia co się pod nim dzieje, a najczęściej niestety pęcherz będzie się powiększał.
  • Bandaż elastyczny, ewentualnie żele czy maści na obrzęki, przeciwbólowe, przeciwzapalne.
  • Warto także wziąć Calcium w postaci musującej i leki przeciwalergiczne – przy długim chodzeniu po asfalcie u niektórych pielgrzymów pojawia się alergia na opary asfaltu.
  • Odpowiedni zapas leków, jeśli trzeba przyjmować je stale.

Na trasie

W trakcie pielgrzymki nie wskazane jest spożywanie lodów i zebranych owoców tzw. spadów – mogą być nieświeże i bardzo łatwo o zatrucie. A gdy będzie dotyczyć to całej grupy, wtedy zabraknie węgla leczniczego, loperamidu a w ostateczności miejsc w okolicznych szpitalach.

Jeżeli na trasie pielgrzymowi coś się stanie lub nie będzie on w stanie kontynuować wędrówki, należy zgłosić się do odpowiednio oznaczonych osób z Pielgrzymkowej Służby Zdrowia lub innych osób z obsługi pielgrzymki. Taka osoba zostanie odpowiednio zaopatrzona i w razie konieczności odwieziona do najbliższego szpitala. Jeśli nie będzie wymagać specjalistycznej pomocy, zostanie podwieziona do kolejnego postoju lub miejsca noclegu. Istnieje możliwość otrzymania przepustki na cały dzień w przypadku, gdy potrzebny jest dłuższy odpoczynek czy przerwa w drodze, wtedy pielgrzym we własnym zakresie udaje się do miejsca kolejnego noclegu.

Punkt medyczny

Codziennie wieczorem po dotarciu do miejsca noclegu otwierany jest punkt medyczny. Miejsce i godzina otwarcia ogłaszane są na koniec każdego dnia. Do punktu zgłaszają się osoby, u których w trakcie drogi wystąpił jakiś problem medyczny i potrzebują wykwalifikowanej pomocy, tak aby nazajutrz móc bezpiecznie kontynuować pielgrzymowanie. Do punktu należy zgłaszać się o podanej godzinie i tam najpierw kierować swoje kroki, a potem jeśli będzie jeszcze czas na wieczorne nabożeństwo. Przed przyjściem do punktu należy się umyć  (przynajmniej nogi, jeżeli nie ma warunków do kąpieli) ponieważ po założeniu opatrunku nie będzie to już takie łatwe.

Lek.med. Anna Nowak

© Tomasz Burzyński 2023